Ponad 100-letnia MASZYNA PAROWA

Punkt obowiązkowy do zobaczenia w oczekiwaniu na zjazd do podziemi kopalni (maszyna znajduje się w nadszybiu Campi). To prawdziwe arcydzieło techniki. Napędzana parą maszyna wyciągowa ma moc 450 koni mechanicznych, potrafiła udźwignąć 4,5 tony. Teraz już dla kopalni nie pracuje, ale napędzana „z gniazdka” nadal działa i stojąc przy niej nie sposób wyzbyć się poczucia obcowania z czymś wyjątkowym.

Maszyna parowa Nr.858 EINTRACHT HUTTE została wyprodukowana w 1909 roku w niemieckim zakładzie VEREINIGTE KONIGS & LAURAHUTTE. Do 1925 roku pracowała w kopalni Wapno, potem została rozebrana na części, przewieziona do kopalni w Bochni i od 1926 roku rozpoczęła pracę na szybie Campi. Bez przerwy, aż do 1996 roku! Była to najdłużej działająca maszyna parowa w Polsce.

Maszyna została wyremontowana i przygotowana do udostępnienia turystom. Robi wrażenie nawet gdy stoi w bezruchu, ale włączona prezentuje się wprost fantastycznie – koła o średnicy 5,5 metra, na które nawinięte są stalowe liny obracają się, tłoki pracują, a dysze wyrzucają dym imitujący parę… Wszystko wygląda bardzo autentycznie.

Pogoda

⚒ W podziemiach kopalni ZAWSZE
+16 st. C, bez opadów, bez smogu 👍🙂
Pogoda Bochnia z serwisu