Kopalnia Soli Bochnia – wyprawa w Stare Góry

Wąskie korytarze, którymi da się maszerować jedynie gęsiego, nierzadko w pochylonej pozycji, wykute w soli kręte i strome schody, przejścia, przez które trudno przecisnąć się z plecakiem… No i te ciemności, które rozświetlić można jedynie górniczą lampką wydaną na powierzchni razem z obowiązkowym kaskiem, małym zestawem opatrunków oraz tzw. pochłaniaczem (w razie zagrożenia pożarem maska ma chronić drogi oddechowe przed tlenkiem węgla)… Bocheńska kopalnia soli udostępnia turystom niezwykłą trasę, która prowadzi systemem korytarzy przez najstarszą część kopalni – Stare Góry.

To rejony gdzie eksploatacja zaczynała się w połowie XIII wieku – wtedy, kiedy powstawała kopalnia. Oczywiście od tamtego czasu korytarze wielokrotnie były przebudowywane, ale nie straciły wiele ze swej surowości. Daleko im do „ucywilizowanej” podłużni August, po której jeździ podziemna kolejka, czy przestronnej Komory Ważyn, w której odbywają się bale i studniówki (o królewskich komnatach siostrzanej Wieliczki nie wspominając…).

Ale to właśnie ta surowość zapiera dech w piersiach! A jej niepowtarzalne piękno sprawiło, że obiekt wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pogoda

⚒ W podziemiach kopalni ZAWSZE
+16 st. C, bez opadów, bez smogu 👍🙂
Pogoda Bochnia z serwisu