Zobacz w Bochni – TOP 5

1. KOPALNIA SOLI

Tego, co w Bochni najciekawsze i najcenniejsze, nie widać na powierzchni. Aby to zobaczyć musicie zjechać ćwierć kilometra w głąb ziemi – tej przygody nie będziecie żałować!

To najstarsza w Polsce kopalnia soli, obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Sól kamienną wydobywano tu od XIII wieku, nieprzerwanie aż do 1990 roku. Czyli przez ponad 700 lat.

Kopalnia „Bochnia” wraz z młodszą siostrą „Wieliczką” działały jako Żupy Krakowskie, które w okresie rozkwitu w XVI i XVII wieku były największym zakładem przemysłowym ówczesnej Rzeczpospolitej i jednym z największych w Europie. Po I rozbiorze Polski doszło do podziału na dwie oddzielne kopalnie.

Po zakończeniu wydobycia stopniowo likwidowano nieczynne wyrobiska zachowując te najstarsze, mające zabytkową wartość, by udostępnić je zwiedzającym. Dziś na głębokości 200-250 metrów pod ziemią turyści mogą podziwiać wykute w soli obszerne komory, przepiękne kaplice, dawne maszyny i narzędzia górnicze, wreszcie ciekawą ekspozycję multimedialną. Dodatkowymi atrakcjami są przejazd kolejką, przeprawa łodzią przez komorę zalaną solanką, czy 140 metrowa zjeżdżalnia (różnica poziomów: 33 m).

2. BAZYLIKA pw. Św. Mikołaja

Wybudowana w 1440 roku. Charakterystyczna wieża znajdującej się nieopodal rynku najstarszej bocheńskiej świątyni widoczna jest niemal z każdego punktu miasta.

IMG_1632
Wrażenie robi już sama bryła kościoła, natomiast w środku jeszcze bardziej imponuje wystrojem: warto przyjrzeć się bogato zdobionym ołtarzom, pięknej kaplicy Św. Kingi, czy najważniejszej pod względem religijnym kaplicy ze słynącym z łask, cudownym obrazem Matki Bożej Bocheńskiej.

To jeden z największych kościołów w Małopolsce (może pomieścić 4,8 tys. wiernych), z jedyną taką w tym regionie gotycką ścianą szczytową (od strony zachodniej). Wrażenie robi już sama bryła kościoła, natomiast w środku jeszcze bardziej imponuje wystrojem: warto przyjrzeć się bogato zdobionym ołtarzom, pięknej kaplicy Św. Kingi, czy najważniejszej pod względem religijnym kaplicy ze słynącym z łask, cudownym obrazem Matki Bożej Bocheńskiej (sprzed prawie 500 lat), który wedle spisanych przekazów w 1637 roku „zapłakał krwawymi łzami”. Tu także znajduje się fresk obrazujący słynną legendę o pierścieniu księżnej Kingi.

Obok świątyni stoi charakterystyczna dzwonnica – wiernie zrekonstruowana po pożarze, który strawił bezcenny XVI-wieczny zabytek w 1987 roku.

Od 1997 r. kościół posiada tytuł bazyliki mniejszej, nadany przez papieża Jana Pawła II.

3. RYNEK

IMG_1649

Centralny plac miasta, wytyczony w średniowieczu na planie kwadratu o boku około 90 metrów. Na środku stoi wzniesiony przez mieszczan w 1871 r. pomnik zasłużonego dla Bochni króla Kazimierza Wielkiego.

Rynek otaczają kamienice wybudowane w XVIII i XIX wieku. W oko od razu wpadają najbardziej charakterystyczne z nich: trzy kamieniczki południowej pierzei oraz po sąsiedzku duża bryła Muzeum im. Stanisława Fischera.

W trzech rogach płyty rynku dostrzeżecie oryginalne kopalniane wózki (są także w innych częściach miasta) – tak w Bochni oznaczono miejsca, w których w przeszłości znajdowały się szyby górnicze.

W okresie od maja do końca września na płycie rynku funkcjonują dwa kawiarniane ogródki, wokół znajdziecie także cukiernie, pizzerie oraz restauracje. W północno-zachodnim rogu rynku, w pięknie odremontowanej dużej kamienicy, funkcjonuje nowoczesne centrum handlowe.

4. MUZEUM im. Stanisława Fischera

Gdy będziecie na Rynku, budynek od razu zwróci Waszą uwagę.

IMG_1331

Dawny klasztor Dominikanów w XVIII wieku po wyprowadzce zakonników stał się siedzibą austriackiej administracji salinarnej, potem starosty austriackiego, a różne funkcje administracyjne (m.in. siedziby władz powiatu, czy urzędu skarbowego) pełnił aż do 1959 roku, kiedy – najpierw tylko na piętrze – urządzono tu muzeum. Placówka nosi imię jej założyciela – Stanisława Fischera (przy wejściu znajduje się odlana w brązie rzeźba fundatora).

Muzeum nawiązując do swoich zasobów reklamuje się hasłem „Naziemne skarby kultury”. Posiada ponad 19 tys. obiektów zgromadzonych w działach archeologicznym, artystycznym, etnograficznym, historycznym i przyrodniczym. Na uwagę zasługują szczególnie kolekcja dawnej rzeźby i malarstwa ludowego oraz kolekcja malarstwa polskiego (oprócz twórców lokalnych, są tu także dzieła znanych autorów: Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, czy Nikifora).

Zbiory obejmują również liczne archiwalia, mapy, plany oraz fotografie i rozmaite pamiątki historyczne związane z dziejami bocheńskiej kopalni soli.

5. MUZEUM MOTYLI „Arthropoda”

To największa stała ekspozycja motyli świata w Polsce, licząca ponad 5 tysięcy okazów pochodzących z całego świata.

Zbiór jest uwieńczeniem prawie 40-letniej pasji kolekcjonerskiej mieszkańca Bochni Jacka Kobieli. Cześć kolekcji pochodzi z łowów własnych, zdobytych podczas podróży po Europie, Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej, reszta to okazy nabyte od kolekcjonerów a także entomologów w różnych zakątkach świata.

Prezentowane są gatunki, których wygląd i biologia ilustrują różne zjawiska przyrodnicze, w których ćma nie musi być szara, motyl może być… liściem , sową, czy tygrysem! Z pewnością zaciekawią Was też przyrodnicze rekordy – będziecie mieli okazję podziwiać największego motyla na Ziemi czy takiego, który żyje zaledwie jeden dzień.

„Arthropoda” oznacza stawonogi, dlatego też oprócz motyli w muzeum można zobaczyć straszyki, pluskwiaki, modliszki, cykady, a także chrząszcze Polski i świata.