10 ważnych faktów o Bochni

Oto 10 ważnych faktów o Bochni – niekoniecznie najważniejszych, ale z pewnością podstawowych, od których warto rozpocząć poznawanie tego uroczego miasteczka.

1. Bochnia leży w Małopolsce, niespełna 40 km na wschód od Krakowa, przy autostradzie A4 i szlaku kolejowym wschód-zachód.

2. Największą atrakcją turystyczną Bochni jest zabytkowa kopalnia soli.

3. Sól kamienną wydobywano tu nieprzerwanie od 1248 do 1990 roku, czyli przez 742 lata! Ślady górniczego charakteru miasta są widoczne w krajobrazie miejskim do dziś.

4. System podziemnych wyrobisk udostępniono do zwiedzania turystom. Jest na tyle unikalny i niezwykły, że kopalnia znalazła się na prestiżowej liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO (od 2013 roku).

5. Kopalnia w Bochni jest starsza od kopalni w Wieliczce.

6. Bochnia jest miastem od 1253 roku. Dostała prawa miejskie 4 lata wcześniej niż Kraków.

7. Dziś Bochnię zamieszkuje blisko 30 tys. osób. Miasto jest stolicą powiatu bocheńskiego (ponad 100 tys. mieszkańców).

8. Kopalnia nie odgrywa już tak dominującej roli w życiu miasta jak przez ponad VII wieków. Obecnie wiodącymi branżami w regionie są przetwórstwo stali (największy pracodawca to notowana na GPW spółka Stalprodukt S.A.), przemysł chłodniczy (IGLOO, Cold, Bolarus) oraz firmy lokujące się w świeżo powstałej Strefie Aktywności Gospodarczej.

9. Miasta partnerskie Bochni to: Keżmarok (Słowacja), Bad Saltzdetfurth (Niemcy) oraz Roselle (USA).

10. Bochnia to rodzinne miasto Marka Piekarczyka – wokalisty legendarnej heavy-metalowej grupy TSA, stąd pochodzi znany w całym kraju cover-band 4Szmery (grają muzykę AC/DC), a od kilku lat w ramach cyklu „Bochnia ROCKS!” na kameralnych, klimatycznych koncertach, występują gwiazdy światowego formatu. W Bochni działa także odnoszący europejskie sukcesy chłopięcy chór Pueri Cantores Sancti Nicolai, ma tu swoją siedzibę szkoła muzyczna I i II stopnia.