Szlak solny NaCl i górnicze wagoniki

Spacerując po centrum Bochni co rusz natknąć się można na charakterystyczne kopalniane wagoniki. Dokładnie takie jak te, którymi pod ziemią górnicy transportowali solny urobek. Po co stoją na powierzchni?

wagonik

Kilkanaście wózków ustawiono w nieprzypadkowych miejscach. W taki oryginalny sposób oznaczono lokalizacje, w których kiedyś funkcjonowały szyby górnicze (najstarsze działały w XIII wieku).

Czemu jest ich aż tyle, a niektóre znajdują się bardzo blisko siebie? Wynika to ze specyfiki górniczego rzemiosła i wiedzy geologicznej w średniowieczu: czasem zgłębiano szyby metodą prób i błędów – niektóre okazały się inwestycjami trafionymi, a inne jedynie „przejściowymi” i po krótkiej eksploatacji były zamykane.

Obok wagoników znajdują się tablice informacyjne – prezentują m.in. bardzo oryginalne nazwy oznaczonych szybów (np. Herman, Wielki, Wojewodzia Góra, Targ, Regis, Kożuszka, czy Gazaris) oraz ich historię.

NaCl Bocheński Szlak Solny „Na świecie” im. Świętej Kingi

naclSzlak łączy najważniejsze obiekty naziemne (istniejące a także miejsca po obiektach nieistniejących), związane z historią bocheńskiej soli.

Termin „na świecie” oznacza w języku górniczym – na powierzchni. Św. Kindze legenda przypisuje odkrycie soli kamiennej w Bochni w połowie XIII wieku. NaCl – to chemiczny wzór chlorku sodu, podstawowego składnika soli kuchennej/kamiennej.

Na szlaku znajdują się miejsca po starych górniczych szybach (wagoniki), ale także m.in. miejsce dawnej warzelni, pozostałości zamku żupnego, ogród salinarny, czy miejsce po dawnym stawie salinarnym. Od punktu do punktu prowadzą specjalne, wmurowane w chodnik metalowe tabliczki z napisem: „NaCl Bocheński szlak solny „na świecie” im. Świętej Kingi”.

 

Pogoda

⚒ W podziemiach kopalni ZAWSZE
+16 st. C, bez opadów, bez smogu 👍🙂
Pogoda Bochnia z serwisu